Pro hráče navržené, hráči očekávané: Mionix Avior a Naos

Pro hráče navržené, hráči očekávané: Mionix Avior a Naos

Tvůrce herního příslušenství Mionix představil dvě nové myši Naos 7000 a Avior 7000 a hned na sebe upoutal pozornost hráčské komunity. Mohlo by totiž jít o novinky s perfektními vlastnostmi, kterých je na trhu jako šafránu. Obě myši máme v redakci a obě vám dnes v testu představíme!

Pokud jste o značce Mionix ještě neslyšeli, tak si z toho nic nedělejte, jedná se o nováčka v oblasti periferií. Firma vznikla v roce 2007 ve Švédsku s jedním cílem, a to produkovat herní příslušenství, které by hráče dokázalo oslovit svojí kvalitou, designem i inovací. Kromě myší Mionix produkuje třeba i podložky pod myši nebo klávesnice.
Tato recenze se bude věnovat dvěma zástupcům herních myší, a to konkrétně modelům Naos 7000 a Avior 7000. Jedná se o dvě podobně vyhlížející myši s jednou výraznou odlišností a to je tvarování bočních dílů. Liší se ještě něčím jiným než jen úchopem?

Balení a specifikace

Pojďme se nejdříve podívat na to, jak jsou myši baleny a co všechno k nim dostaneme. Na první podhled malá krabička nepřekvapí svým stylem, nijak nevybočuje z průměru. Kromě obrázků myši a řady „pádných“ důvodů, proč je právě ona ta nejlepší zde nenajdeme mnoho informací.
Obě myši mají stejné krabičky (pochopitelně s rozdílem potisku) a i stejné „příslušenství“. Čeho si můžeme hned při vybalování všimnout, je nadstandardně pružný a ohebný přívodní kabel. Je opletený, takže bude chráněn před opotřebením.

Ergonomie a vzhled

Jak jsme již v úvodu viděli, obě myši od Mionix se liší ve svém tvaru. Podívejme se tedy nejdříve na asymetrický Naos 7000.
Tato myš na první pohled zaujme svým tvarem, který se lehce podobá nedávno testované Func MS-3. Její ergonomie se ukázala jako velmi povedená, jak si v tomto ohledu vede zástupce od Mionix?
Úchop myši je individuální, ale existují generalizované styly, a to buď uchopení konci prstů a dlaní – claw grip, pouze konci prstů – fingertip grip, anebo plochou celé ruky – palm grip. Naos 7000 se hodí nejvíce pro poslední variantu, tzn. pro úchop celou rukou, nicméně ani ostatní varianty nejsou špatné.
Tvarování plochy pro palec, stejně tak jako umístění prstů na pravé straně, je velmi povedené. V porovnání s MS-3 jsou „výstupky“ méně výrazné, takže i méně nutí držet jedním možným způsobem. Velikostí myš odpovídá spíše střední nebo větší ruce.
Co se týče designu, Mionix je příjemným překvapením. Myš je na první pohled elegantní, nejsou přítomny žádné rušivé elementy. Aby to nebyla ale naprostá nuda, tak jsou zde podsvícené oblasti, konkrétně kolečko a logo myši. Nevím, zda podobnost s MS-3 je náhoda, nebo nastávající trend v oblasti herních myší, každopádně tento design považuji za jeden z nejčistších a pro tento typ příslušenství ideální.
Matné černé povrchy otisky coby známky používání nenesou, na druhou stranu opravdu dlouhodobé užívání (kombinace potu a mechanické zátěže) může vést k odření pogumované vrstvy. Výrobce však proklamuje velkou odolnost jeho povrchů a na svých stránkách prezentuje celkem čtyři vrstvy povrchových úprav pro dlouhou životnost. Zda je to pravda, neověříme, na to je potřeba opravdu delší doba a uživatelské zkušenosti.
A nyní se zaměříme na druhou ze zkoumaných myší, Aior 7000.
Velká změna oproti Naosu 7000 je ve tvaru myši. Ten je tentokrát perfektně symetrický, připomíná klasické myši dávných dob, což neznamená nic špatného, ba naopak – pro někoho, kdo je zvyklý na tento styl to může být příležitost pro obnovu svého vybavení. Typově se jedná o lehce větší G100s. Symetrický tvar ubírá na celkové ergonomii, ale přináší velké plus, a to je možnost používat myš v levé ruce.
Velikost myši a její tvarování ji předurčují pro držení pomocí konců prstů, nebo kombinaci, respektive i dlaní, ale to jen pro menší ruku. Čím je myš také typická, je vyšší přední část – tlačítka jsou umístěna poměrně vysoko, sklon myši není velký. Z hlediska designu je na tom Avior velmi podobně jako Naos, Jednoduché tmavé schéma je doplněno podsvícením kolečka a loga.
Co je z hlediska ergonomie velmi důležité pro řadu hráčů, je i hmotnost myši. Ta je pocitově velmi nízká, což je správně. Nejsou zde žádné systémy přidávání závaží.

Tlačítka a povrchy

Pokud jsme z hlediska designu nebo tvaru viděli nějaké změny, tak z pohledu tlačítek jsou Naos a Avior téměř identické a co se týče povrchů, tak jsou zcela stejné.
Nás bude zajímat nejvíce pravé a levé tlačítko myši. Ta mají přibližně stejný stisk, délka chodu tlačítka je spíše větší než je standard, stisk je víceméně lineární a nevyžaduje příliš energie. Koneckonců jsou zde použity moderní mechanické mikrospínače Omron, které by měly vydržet více než 20 milionů kliknutí. Velikost samotných tlačítek je velice komfortní, zabírají téměř celou šířku horní části myši. Tlačítka vydávají hlasitější zvuk.
Postranní tlačítka jsou tím, co Naos 7000 odlišuje od Avioru. Naos je, jak jsme už zmínili, asymetrickou myší pro praváky, „palcová“ tlačítka tedy nalezneme jen na levé straně myši. Ta jsou kvalitně provedená, možná až s příliš výraznou rozdělovací prohlubní. I zde (stejně jako na ostatních) byly použity Omrony, takže životnost a bezproblémový chod jsou zajištěny. Avior 7000 disponuje také postranními tlačítky, nicméně aby ani leváci nepřišli zkrátka, tak jsou tlačítka zastoupena i na pravé straně myši, zcela symetricky k těm praváckým. Stejné jsou pak ovládací prvky na hřbetu myši. Kolečko se stiskem je zcela obvyklé. Jeho rotace je tužší, nelze roztáčet do setrvačnosti. Za ním je dvojice tlačítek pro změnu DPI, ale stejně jako ostatní jsou programovatelná,
Co se týče povrchů, ty jsme už zmínili už v předchozí kapitole. Jedná se o velmi příjemný materiál, který se bude dobře držet i v letním horku a při zpocených rukou. Skrze vícevrstevné provedení pogumování lze očekávat, že by životnost měla být nadprůměrná. Jediné hladké plochy na myších najdete na spodní části, nebo na postranních tlačítkách a tlačítkách pro změnu DPI.

Senzor

Tato kapitola je pro řadu náruživých hráčů tou nejvýznamnější. Při oznámení obou myší se začalo spekulovat o použitém senzoru a zdálo se, že by do rodiny „dokonalých“ myší mohla přibýt i tato dvojice. Ano bavíme se o dvojici, protože myši jsou interně víceméně identické, disponují stejnými senzory a lze tedy s jistotou říci, že jejich snímací vlastnosti budou identické.
Použitý senzor je podle výrobce Avago ADNS 3310, nicméně to je pouze typ, skutečný výrobce je Pixart s modelem PMW3310H. Oba senzory by měly být stejné, každopádně se jedná o novinku, o které se na zahraničních fórech hodně diskutuje. Z dosavadních poznatků ostatních lze říci, že se s velkou pravděpodobností jedná o bezchybný senzor. Není zde přítomna akcelerace ani predikce, obojí jde vypnout skrze software. Tyto dva faktory z tohoto senzoru dělají vynikající variantu, ale nativní neinterpolované škálování DPI ho dostávají ještě výš. Z minulosti je však známo, že testování herních senzorů vyžaduje delší dobu, takže zatím definitivní závěr dělat nebudeme.
Pokud by nás zajímaly marketingové informace o senzoru, tak kromě přenosu pohybu jedna ku jedné nabízí škálováním DPI až do 7000, optické snímání povrchu s technologií analýzy povrchu SQAT a maximální rychlost snímání 5,45 m/s – 215 IPS.

Software

Jak již v dnešní době bývá zvykem, tak k myši nedostanete žádné CD/DVD, budete si muset stáhnout software ze stránek výrobce. Má to však i výhody, například to, že u myši budete mít vždy aktuální software i firmware. Ano, čtete správně, výrobce uvolňuje i firmware, pokud se vyskytuje možnost zlepšit herní vlastnosti (tento firmware update platí mimochodem pro laserové myši od Mionixu, nikoli pro ty, co testujeme, nemusíte se tedy obávat nějakých extra kroků k dosažení dokonalosti).
Samotný software vypadá na první pohled slušně. Nenajdete zde žádné jakože „cool“ designové prvky, naopak dostáváte plně funkční a přehledný nástroj pro nastavení myši. Pro Naos i Avior je software prakticky totožný. Hned na první obrazovce dostanete možnost namapovat všechna přítomná tlačítka na vámi preferované funkce, můžete nastavit rychlost komunikace po USB na 1000 Hz (je tak nastavena implicitně) nebo můžete zapnout akceleraci – pokud tedy máte nějaké masochistické sklony.
Další obrazovka vás zavede na nastavení samotného senzoru myši. máte možnost nastavovat DPI od 50 do 7000, k dispozici máte celkem tři přepínatelné úrovně a dohromady pět profilů nastavení myši. Celkem tedy velký počet možností. Důležitá je taky vypnutá predikce – angle snapping. Tato funkce jde nejen zapnout ale dokonce i nastavit na konkrétní úhel aktivace, což vidím u myši poprvé a před výrobcem smekám. Na této obrazovce je také velice zajímavá funkce pro analýzu kvality podložky. Ta funguje tak, že ji aktivujete, chvíli jezdíte po povrchu podložky a následně je vám oznámen procentuální výsledek. K čemu je to dobré? Můžete tak určit nejvhodnější podložku pro myš.
Nebudete ochuzeni ani o možnost ladit barevné schéma myši. K dispozici je celkem 16 milionů barev, které si můžete libovolně upravit. Kromě obvyklého konstantního svitu může podsvícení různě pulzovat nebo blikat, nebo dá se také zcela vypnout.
Nakonec je důležité zmínit, že software stačí jednou nakonfigurovat a pak už můžete myš přenášet mezi libovolnými PC a nastavení si donesete s sebou – myš obsahuje interní paměť na všechna nastavení a profily.

Testování

Příznivý dojem především z myši Naos 7000 se přenesl i do testování. Po relativně krátké době si na nový tvar člověk zvykne, mechanické vlastnosti tlačítek jsou nadprůměrné, menší odpor kolečka by nebyl na škodu. Celkový dojem z používání byl více než pozitivní, dovedu si představit používání této myši na pravidelné a dlouhé herní seance. Povrchy jsou velice příjemné na dotek, a i po dlouhém používání nepůsobí nějak upoceně nebo kluzce.
Avior 7000 je myš pro střední nebo menší ruku a do mé pracky je příliš malá na oblíbený „claw“ úchop. Její lehkost a malé rozměry ale mohou být pro mnohé výhodou. Pocity z testování jsou celkem kladné, pro povrchy platí to samé co pro Naos.
Z hlediska otestování přesnosti jsem provedl několik testů jak na predikci, tak na akceleraci a ani jeden z těchto parazitních jevů jsem nebyl schopen detekovat, respektive akcelerace kolísala od -1 do 3 %, ale to je spíše v rámci chyby měření. Mohu tedy jen potvrdit doposud známé výsledky testů senzoru 3310, který se jeví jako perfektní pro herní účely.
Velké plus obou myší je jejich spodní strana, tedy především slidy (kluzáky). Ty jsou v obou případech velké, pravděpodobně patří mezi ty největší. Výsledný pohyb na pevném pokladu (hliníková podložka) je opravdu rychlý a s minimálním odporem. Na textilní gumové podložce bych kej hodnotil jako průměrný.

Závěr

Mionix Naos 7000 a Avior 7000 jsou dvě vynikající myši, kterým jde jen stěží něco vytýkat po stránce samotného hardware nebo software. Díky „dokonalému“ senzoru, kvalitnímu provedení, ergonomickému tvaru, ale i detailům jako je nízká váha nebo pružný kabel dostáváme prakticky bezchybnou kombinaci vlastností nejen na papíře, ale i v reálu.